Chceli skončiť inak.. (Zbytočné vzdelanie?)

Autor: Milan Ftorek | 29.6.2012 o 20:12 | (upravené 29.6.2012 o 20:40) Karma článku: 12,44 | Prečítané:  9605x

Agentúra Reuters pred časom požiadala svojich fotografov, aby vyhotovili snímky životom predierajúcej sa súčasnej generácie. Výsledkom je séria portrétov absolventov vysokých škôl z celého sveta, ktorí si v svojom obore nenašli uplatnenie a skončili ako slabo platená pracovná sila v oblasti služieb.

 

Od doktora priemyselnej chémie, ktorý zametá ulice Ríma až po vyštudovaného psychológa predávajúceho zeleninu na tržnici v Nairobi, všetci títo mladí ľudia strávili roky tvrdým štúdiom, aby sa presadili na modernom trhu práce 21. storočia. Všetko len preto, aby zistili, že aj najžiadanejšie kvalifikácie v súčasnej dobe neznamenajú občas takmer nič.

Poďme si postupne predstaviť 8 vybraných magistrov, inžinierov či doktorov.

 

Marcin.jpg

Marcin Lubowicki, 28-ročný zástupca manažéra v jednej z prevádzok McDonald's pózuje so svojim univerzitným diplomom v obchodnom centre Arkadia v poľskej Varšave, 16. mája 2012. Lubowicki, ktorý vyštudoval ruský jazyk na Varšavskej univerzite pracuje pre McDonald's od roku 2007. Momentálne neuvažuje nad zmenou povolania.

 

Francesca.jpg

Francesca Baldi, 32, sa práve stará o 7-mesačné dieťa v jednom z rodinných domov v Ríme, 11 mája 2012. Baldi študovala 5 rokov na univerzite v Pise, kde sa jej podarilo dopracovať až k doktorátu z literatúry a filozofie. Snívala o práci učiteľky, no už päť mesiacov pracuje ako detská opatrovateľka.

 

Karl.jpg

Karl Moi Okoth, 27-ročný zelovocár pred svojim provizórnym stánkom v slume na okraji kenského hlavného mesta Nairobi, 30. apríl 2012. Okoth študoval psycholólgiu a chémiu v Day Star univerzite, kde získal aj svoj titul. Po štyroch rokoch hľadania trvalého zamestnania sa rozhodol, že si na živobytie zarobí radšej takto. Svoj stánok prevádzkuje už osem mesiacov.

 

Steffen.jpg

Steffen Andrews, 24-ročný čašník práve obsluhuje zákazníka v reštaurácii Sunny Blue v kalifornskej Santa Monice, 24. apríla 2012. Andrews študoval štyri a pol roka v Cabrillo College, kde mu udelili titul z komunikácii. Následne prišiel do Los Angeles, kde sa chcel uplatniť vo filmovom priemysle, no momentálne žije v neistote, ako sa bude jeho kariéra ďalej vyvíjať.

 

Francesco.jpg

Francesco Foglia, 37, pri práci v uliciach centra Ríma, 29. apríla 2012. Foglia študoval šesť rokov na univerzite v Ríme, kde získal doktorát z priemyselnej chémie. Chcel pracovať ako výskumný vedecký pracovník, no už dva roky zametá ulice talianskeho hlavného mesta.

 

Daria.jpg

Daria Vitasovic, 27-ročná prevádzkarka nočného klubu pracuje za svojim notebookom v chorvátskom Záhrebe, 8. mája 2012. Vitasovic študovala sedem rokov na Univerzite Ježišovho Spoločenstva, kde získala titul z filozofie a náboženských vied. Dúfala, že si nájde prácu ako učiteľka alebo bude môcť pokračovať v doktorandskom štúdiu, no už štyri roky robí prevádzkarku.

 

Wael.jpg

Wael Abo El Saoud, 25-ročný farmár zbiera pšenicu na farme v okrese El-Kalubia v Egypte, 8. mája 2012. Wael študoval štyri roky v Benha University, kde získal titul z obchodu. Chcel si nájsť prácu ako bankový účtovník, ale už päť rokov pracuje na farme. Zarába 30 až 60 egyptských libier denne, no jeho práca nie je celoročná.

 

Almin.jpg

Almin Dzafic, 30-ročný čašník, obsluhuje zákazníkov v kaviarni Galerija Boris Smoje v Sarajeve, 11. máj 2012. Dzafic vyštudoval Sarajevo University za 4 roky a získal titul z technického stavebníctva. Už štyri roky sa usiluje o prácu reštaurátora umeleckých diel, no posledné dva roky robí „len“ čašníka. Svoju budúcnosť vidí za hranicami Bosny a Hercegoviny, lebo tu si nevie nájsť poriadny „flek“.

 

Nuž, a čo dodať na záver? Snáď len toľko, že milí vysokoškoláci, nebuďte naivky a drahí neúspešní absolventi, nevešajte hlavy! :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?